بيشتر

1396/12/21 دوشنبه همزمان با 17 اسفند سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح کتابخانه گردی در 12 کتابخانه منتخب استان زنجان برگزار شد روز پنج شنبه 17 اسفند و در قالب طرح کتابخانه گردی 12 کتابخانه عمومی منتخب استان زنجان با برنامه های مختلف میزیان مسوولین و اقشار مختلف مردم استان بودند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، امسال برای اولین بار روز پنجشنبه ۱۷اسفندماه، مصادف با شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح کتابخانه گردی همزمان با سراسر کشور در 12 کتابخانه عمومی استان نیز اجرا شد.
کتابخانه های عمومی احمد مهدوی و سید افضل موسوی شهرستان زنجان، علامه طباطبایی، حکیم هیدجی ، شهید مطهری شهرستان ابهر، کوثر شهرستان خرمدره، شهید رجایی و شهداء شهرستان ماه نشان، مولوی شهرستان ایجرود، فجر شهرستان خدابنده، ولیعصر شهرستان سلطانیه و شهید بهشتی شهرستان طارم 12  کتابخانه منتخب استان زنجان در طرح کتابخانه گردی بودند.
در طرح کتابخانه گردی که با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و  آشنایی مسئولین و عموم مردم با خدمات و فعالیتهای کتابخانه های عمومی اجرا می شد، مدیران استان و شهرستان، ائمه جمعه، استانداران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان‌ و شهرستان‌، شهر و بخش ،گروه‌های مرجع و نخبگان و دانشگاهیان، خیرین، اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه، ورزشکاران و عموم مردم با حضور در کتابخانه های عمومی با خدمات کتابخانه ها آشنا شدند.
 
در طرح کتابخانه گردی بازدیدکنندگان ضمن آشنایی با خدمات و فعالیتهای کتابخانه های عمومی به صورت رایگان به عضویت کتابخانه های عمومی درآمدند.
همزمان با اجرای طرح کتابخانه گردی فعالیتهای جنبی و فوق برنامه از قبیل نشستهای کتاب‌خوان و معرفی کتاب، قصه گویی، نمایش خلاق، مسابقه نقاشی، نمایشگاه کتاب، اجرای فعالیتهای هنری توسط هنرمندان و... نیز در کتابخانه های عمومی استان از جمله 12 کتابخانه منتخب طرح کتابخانه گردی اجرا شد.
از نکات قابل توجه و ویژگیهای خاص طرح کتابخانه گردی استان زنجان نسبت به دیگر استانها مشارکت، همراهی و استقبال خوب اقشار مختلف مردم و مسوولین و مدیران  با طرح و بازدید جمع کثیری از مردم و مسوولین استان از 12 کتابخانه عمومی منتخب طرح بود.
همچنین در راستای ترویج و دعوت مردم استان به کتابخانه گردی پیامهای جداگانه ای توسط مهندس درویش امیری استاندار و رییس انجمن کتابخانه های عمومی استان و همچنین فرمانداران شهرستانها برای طرح کتابخانه گردی استان زنجان صادر شد.
 در پیام صادره استاندار زنجان به طرح کتابخانه گردی که در اختیار رسانه های خبری نیز قرار گرفت: آمده است.
تاریخ پر افتخار و فرهنگ درخشان ایران اسلامی، با کتاب به کمال رسیده و با کتاب به جهانیان معرفی شده است. انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نیز با تأثیرپذیری از معارف و اندیشه‌های کتاب‌ها به پیروزی رسید و بالنده شد.
در این پیام آمده است: کتاب، حاصل اندیشه‏‌ها و تجربه‌های اهل دانش و کتابخانه کانونی برای اندیشمندان و مأمنی برای جویندگان علم و آگاهی است. همان ‏گونه که در باغ و بوستان، خاطر انسان نشاط می‌‏یابد، سیر در بوستان کتاب نیز مشام جان را شاداب و معطر می‌‏سازد. در روایات ما، از کتاب به عنوان بوستان دانشمندان یاد شده و همدم و سخن‌گویی شایسته به شمار می آید . کسی که قدم در کتابخانه می‏ گذارد، به گلگشت دل‌انگیز و مجمع دانشمندان و دانایان قدم می نهد طبیعی است که در چنین محیطی، انسان احساس نشاط یافته و روحش بالنده می‌‏شود.
این پیام می افزاید: طرح کتابخانه‌گردی در چهاردهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند گام شایسته‌ای در آشنایی و انس بیشتر آحاد مردم با کتاب و کتابخوانی باشند. چرا که یکی از مهم‌ترین راه‌های توسعه فرهنگی، اهمیت دادن به کتاب و کتابخوانی و ترویج مطالعه در جامعه، به ویژه در میان جوانان و نوجوانان است.
در همین راستا از عموم مردم شریف استان زنجان، مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرهیختگان دعوت می‌شود تا پرتو منویات مقام معظم رهبری و با حضور در کتابخانه‌های عمومی ضمن آشنایی با خدمات کتابخانه‌ها، زمینه‌ای مهیا کنند تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در ایران اسلامی، پرفروغ‌تر از گذشته نمایان شود.
از دیگر امتیازات خوب طرح کتابخانه گردی استان زنجان اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی در زمان بازدید توسط مردم شریف و مسوولین محترم استان بود ، به نحوی که تعداد 2600 نسخه کتاب توسط مسوولین و اقشار مختلف مردم استان در روز کتابخانه گردی به کتابخانه های عمومی منتخب طرح کتابخانه گردی اهداء گردید.
شایان ذکر است هشتمین جشنواره »اهدای کتاب اهدای دانایی» در راستای ترویج سنت حسنه اهدای کتاب در بین عموم مردم و نیز ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در اسفند ماه سالجاری در کتابخانه های عمومی استان در حال اجرا می باشد و عموم مردم استان و علاقمندان می توانند کتابهای مازاد خود را جهت توزیع در کتابخانه ها به کتابخانه های عمومی استان اهداء نمایند.
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 141
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما