بيشتر1396/8/22 دوشنبه در نشست خبری گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار زنجان عنوان شد بیش از 300 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان زنجان اجرا می شود نشست خبری معرفی برنامه‌های گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان زنجان با حضور خبرنگاران رسانه های گروهی استان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، در نشست خبری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان زنجان که دوشنبه 22 آبان در محل کتابخانه عمومی سهروردی برگزار گردید، اهم برنامه های کتابخانه های عمومی استان در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار ارائه شد.
امیر علی نیک بخش مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در این نشست گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار را  بهترین فرصت برای معرفی و فرهنگ سازی در خصوص ترویج مطالعه و گرامیداشت کتاب و کتابدار عنوان کرد.
وی افزود : برنامه های گرامیداشت " کتاب، کتابخوانی و کتابدار از (20 آبان تا 2 آذر) با شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» در کتابخانه های عمومی استان اجرا خواهد شد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در ادامه خاطرنشان کرد: اجرای طرح عضویت رایگان علاقه مندان در کتابخانه‌های عمومی استان از برنامه‌هایی است که در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار اجرا خواهد شد و عضویت مراجعین کتابخانه ها در 24 آبان همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تمامی کتابخانه ها رایگان خواهد بود.
وی از پیش بینی بیش برگزاری بیش از 300 عنوان برنامه در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان خبر داد و افزود: مراسم تجلیل و گرامیداشت " کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان نیز در 30 آبان برگزار خواهد شد.
نیک بخش حضور در مزار شهدا و تجدید میثاق با آرمانهای امام راحل شهدای گرانقدر، دیدار مسوولین و کتابداران کتابخانه های عمومی با مقامات و مسوولین استانی ( ائمه محترم جمعه، استاندار، فرمانداران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خیرین کتابخانه ساز) ، اجرای طرح اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی، برگزاری نشست های کتابخوان تخصصی، کتابخانه ای، مدرسه ای، جلسات نقد کتاب، رونمایی کتاب، و مسابقات فرهنگی،،حضور مسوولین و کتابداران کتابخانه های عمومی درصدا و سیمای مرکز زنجان به منظور معرفی کتاب و تبیین فعالیتهای هفته کتاب، ارائه خدمات کتابخانه ای از طریق کتابرسان سیار روستایی به روستاها و شهرک‌های فاقد کتابخانه عمومی به صورت ویژه ،برگزاری مسابقات کتابخوانی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در بین مردم ،برگزاری فعالیتهای فوق برنامه و فرهنگی ( جلسات قصه گویی، مسابقه نقاشی ، کتابسازی، روخوانی کتاب، روزنامه دیواری،خاطره نویسی با مضمون کتاب و کتابخوانی) درکتابخانه‌های عمومی استان ، برگزاری نمایشگاه کتاب و ارائه و نمایش کتابهای پرمخاطب در بخش تازه های کتاب کتابخانه ها، ، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور کتاب و کاردستی و خلاقیت با مضمون کتاب و کتابخوانی ، بازدید دانش آموزان مدارس و دانشجویان دانشگاهها از کتابخانه های عمومی، اختصاص موضوع انشا مدارس به مقوله کتاب و کتابخوانی و طرح زنگ مطالعه در مدارس،حضور کتابداران در مدارس و مهدهای کودک به منظور معرفی کتاب و خدمات کتابخانه ها   را از دیگر برنامه های مهم کتابخانه های عمومی استان در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار عنوان کرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان زنجان در ادامه  با اشاره به اهمیت توجه خانواده ها به موضوع کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: در خانواده هایی که والدین به موضوع کتابخوانی توجه می کنند، فرزندان هم به کتاب علاقمند می شوند.
وی به نقش مدارس در موضوع کتابخوانی هم اشاره کرد و گفت: دومین بستر برای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی مدارس هستند که می توانند در راستای توسعه کتابخوانی نقش آفرینی کنند.
 نیک بخش با یادآوری اینکه در عصر حاضر قدرت کشورها برمبنای علم و دانش آن کشور مورد سنجش قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته شاهد توسعه علم و دانش هستیم از اینرو برای حرکت به سمت کشوری توسعه یافته بایستی به موضوع مطالعه و کتابخوانی توجه بیشتری شود.
وی با اشاره به اینکه وجود دانشمندان هسته ای چون شهید شهریاری ایران را به یکی از قطب های علمی در جهان تبدیل کرده است؛ افزود: همین مساله باعث شد تا قدرت های جهان با ایران پای مذاکره بنشینند.
 
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی استان طی سال جاری رشد 17 درصدی داشته است، اظهار کرد: تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی استان زنجان به 77 هزار نفر رسیده است.
نیک بخش با تاکید بر اینکه بیش از 7 درصد از جمعیت استان زنجان عضو فعال کتابخانه‌های عمومی هستند، تصریح کرد: در نیمه نخست سال جاری بر تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان 3 درصد اضافه شده است.
وی با بیان اینکه تعداد صندلی‌های کتابخانه‌های عمومی استان زنجان از 5 هزار و 795 به 5 هزار و 926 عدد افزایش یافته است، اضافه کرد: در نیمه نخست سال جاری بالغ بر یک میلیون جلد کتاب غیر درسی از کتابخانه‌های عمومی استان زنجان به امانت برده‌اند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان همچنین در ادامه از احداث 9 پروژه عمرانی در استان خبر داد و افزود: سه مورد از این پروژه ها خیرساز هستند.
نیک بخش در زمینه اعتبارات کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه اعتبارات جاری در این بخش رشد 46 درصدی داشته است، ادامه داد: در حوزه اعتبارات عمرانی هم 20 برابر رشد تجربه شده است.
وی با اشاره به اینکه طی نیمه نخست سال‌جاری 795 باب نمایشگاه در سطح کتابخانه‌های عمومی استان زنجان برگزار شده است، اظهار کرد: این نمایشگاه‌ها در قالب 157 موضوع دایر شده است.
در ادامه برنامه خبرنگاران رسانه سوالات خود را در خصوص فعالیتها و برنامه های کتابخانه های عمومی استان مطرح کردند.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 372
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما