صفحه اصليتصوير هامتون عموميمنو اشيا افقيورود كاربران

كتابخانه فرهنگسراي امام خميني (ره)
كتابخانه فرهنگسراي امام خميني (ره)كتابخانه فرهنگسراي امام خميني (ره) در سال 1376 در محل فرهنگسرا زيرنظر اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان يك كتابخانه عمومي و با حدود 4000 جلد كتاب فعاليت خودرا آغاز نمود.
اين كتابخانه ازنظر درجه بندي فرهنگي كتابخانه ها درجه 5 محسوب مي شود. و شامل بخشهاي مخزن كتاب، سالن مطالعه، آرشيو روزنامه هاو نشريات كثيرالانتشارو و تعدادي از نشريات محلي و بخش آرشيو مجلات مي باشد.
 
دورنماي كلي كتابخانه :
درحال حاضراين كتابخانه به صورت دوشيفت آقايان و خانمها اداره مي شود و همه روزه به جز روزهاي جمعه و تعطيل آماده سرويسدهي به مراجعان مي باشد.
كتابخانه از زمان شروع به كار تاكنون داراي 18106 نفر عضو ثبت شده مي باشد كه از اين تعداد 882 نفر عضو فعال بوده و هم اكنون از خدمات و امكانات  كتابخانه استفاده مي كنند و همچنين داراي 26571 جلد كتاب ثبتي است كه از اين تعداد، حدود 19600 جلد كتاب درحال حاضر در كتابخانه موجود بوده و براي استفاده علاقمندان، محقققان و مراجعين عزيز مي باشد.
 
ظرفيت كتابخانه :
 ظرفيت كتابخانه  در حدود 140 نفر در هر شيفت كاري مي باشد كه به صورت 32 ميز 4 نفره و 10 ميز تك نفره چيده شده است. اين كتابخانه داراي 7 دستگاه رايانه مي باشد كه يكدستگاه به عنوان رايانه سرور استفاده مي شود. يكدستگاه براي جستجوي اعضا ، دو دستگاه براي استفاده اعضاي كتابخانه از اينترنت ،يكدستگاه براي نمايه  نشريات، يكدستگاه براي بخش امانت و يكدستگاه نيز براي كارهاي خدمات فني و فهرستنويسي كتب جديد وورود اطلاعات كتابها توسط كتابداران استفاده مي گردد.
از نظر نيروي انساني، كتابخانه با سه نفر نيروي كتابدار اداره مي شود.
 
بخش آرشيو :
كتابخانه فرهنگسرا تنها كتابخانه استان كه داراي بخش آرشيو تقريبا كامل و متمركز مي باشد.در اين قسمت روزنامه هاي كثيرالانتشار ارسال شده به فرهنگسرا پس از مطالعه اعضا به صورت ماهانه بسته بندي شده و به بخش صحافي تحويل داده مي شود و در آنجا به صورت صحافي شده در بخش آرشيو قرارداده مي شود كه هم اكنون در حدود 2000 جلد از اين نشريات و از تاريخ 1357 در بخش آرشيو موجود است.
البته تعدادي از نشريات سالهاي قبل از آن نيز توسط خان دكتر فرح جمالي دختر آقاي اسداله جمالي بعد از فوت ايشان به كتابخانه اهدا گرديده است.همچنين 20سال روزنامه كيهان نيز توسط استاد يوسف محسن اردبيلي به كتابخانه اهدا گرديده است.
علاوه بر اين بخش آرشيو مجلات كه شامل 215 عنوان مجله ثبت شده در كامپيوتر نيز وجود دارد كه شامل مجلات ارسال شده از طريق نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور، ادارات و سازمانهاي مختلف از سال 1376 تاكنون مي باشد كه با موضوعاتي مانند علمي، تخصصي بسياري از رشته ها، ادبي، ورزشي، خانوادگي و موضوعات ديگر مي باشد و اعضاي كتابخانه مي توانند با ارائه كارت عضويت از اين مجلات استفاده نمايند.
 
بخش امانات:
با تكميل ورود اطلاعات كتابخانه فرهنگسرا از اواخر سال 86 سرويسدهي به اعضا با كامپيوتر صورت مي گيردو اين امكان براي مراجعين وجود دارد كه بدون نياز به مراجعه به قفسه ها و با جستجو از طريق كامپيوتر كتاب مورد نظررا انتخاب نمايند. وهمچنين امكان ثبت اطلاعات امانات كتابها و مجلات به صوت كامپيوتري براي كتابداران فراهم شده است.
البته نحوه انتخاب كتاب براي اعضا از طريق برگه دان و هم از طريق كامپيوتر و همچنين بامراجعه به مخزن كتاب امكان پذير مي باشد.
 
نحوه امانت: نحوه امانت كتاب نيز به مدت 15 روز مي باشد كه در صورت درخواست عضو و عدم درخواست عضو ديگر از آن كتاب به مدت دوبار و هرباربه مدت ده روز قابل تمديد مي باشد.
از خدمات ويژه اي كه در اين كتابخانه وجود دارد تمديد كتاب به صورت تلفني مي باشد يعني اگر براي اعضاي كتابخانه امكان مراجعه به كتابخانه نباشد مي توانند از طريق تلفن كتابخانه كتاب خود را تمديد كنند.
بخش مرجع:
بخش مرجع كتابخانه كه البته به صورت محدود شامل تعدادي از فرهنگها، دايره المعارفها، واژ نامه ها، اطلس و منابعي از اين قبيل مي باشد كه به علت اينكه نياز اعضا به آنهابه صورت كوتاه مدت است مراجعين از اين كتب در داخل كتابخانه و در بخش تعيين شده براي اين امر به مطالعه مي
پردازند.
بخش كودك :
بخش كودك كتابخانه كه قبلا به صورت مركز مطالعه و اتاق مجزايي داخل كتابخانه بود كه باامكانات ميز وصندلي و وسايل كمك آموزشي براي كودكان تزيين شده بود كه متاسفانه اين بخش به علت حذف قسمتي ازسالنها و بخشهاي كتابخانه درسال 87 و استرداد آن توسط اداره كل ارشاد استان، فقط بخش كتب كودكان با حدود1000 جلد كتاب براي استفاده كودكان و نوجوانان عزيز باقي مانده است.
 
بخش صحافي:
اين بخش از چندين سال قبل در كتابخانه ايجاد شده و صحافي كتب فرسوده كتابخانه هاي استان و همچنين صحافي بخش نشريات را عهده دار مي باشد.بخش سمعي و بصري
بخش سمعي و بصري كتابخانه ازحدود 5 سل پيش و با تعدادمحدودي از فيلمهاي سينمايي كه از طريق نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور براي كتابخانه ها خريداري شده بود فعاليت خود را آغاز نمود از اين زمان به بعد با پيگيري و فعاليت مسئول اين بخش و خريد برنامه ها و نرم افزارهاي آموزشي و فيلمهاي  جديد فعاليت اين بخش بسيار گسترش يافته و حتي به كتابخانه هاي ديگر نيز انتقال يافته است و هم اكنون كتابخانه با 1600 عنوان نرم افزار و فيلم آماده سرويسدهي به مراجعين مي باشد
نحوه استفاده از امكانات اين بخش براي مراجعين ارائه كارت شناسايي و پرداخت مبلغ 1500 ريال براي هر عنوان مي باشد.
 
بخش كتب كمك درسي:
اين بخش از كتابخانه نيز به صورت مجزا در كتابخانه ايجاد شده و باتوجه به اينكه به تازگي اين بخش علاوه بر اهداي كتاب توسط اعضا از طريق نهاد نيز به خوبي تقويت گرديده، با استقبال خوب اعضا مواجه شده است. ارائه مقالات علاوه بر امكانات و خدمات ارائه شده ، كتابخانه داراي بخش نمايه مقالات بوده و و امكان استفاده از اين نرم افزار نيز براي اعضا براي جستجوي مقالات علمي و تخصصي وجود دارد .
همچنين كتابخانه مجهز به اينترنت شده و آماده ارائه خدمات اينترنتي و جستجوي مقالات و مطالب از طريق اينترنت براي اعضا را فراهم كرده است.
ساعات كار كتابخانه :
 ساعات كار كتابخانه صبحها از ساعت 30/7 الي 15/13     بعدازظهرها ازساعت 30/13 الي 30/19 به صورت شيفتي روزهاي فرد صبح ها و زوج عصر برادران و بر عكس شيفت خواهران مراجعين محترم براي عضويت مي توانند با ارائه يك قطعه عكس 4*3 ، پرداخت حق عضويت 55000ريال ، ارائه فيش تلفن منزل و تكميل فرم عضويت در كتابخانه ثبت نام نمايند.     با وجود مشكلات ارائه شده كتابخانه هميشه با روي باز آماده ارائه خدمات به مراجعين محترم و كمك به آنها در رفع نيازهايشان در موضوعات مربوطه مي باشد

نقاط عطف : عملكرد فرهنگي كتابخانه فرهنگسراي امام خميني (ره):
 • اجراي مسابقات ملي نقاشي،  كتابخواني، چكيده نويسي، نويسندگي، خلاصه نويسي و اجراي مسابقات فرهنگي به صورت ماهانه
 • برگزاري كلاس هاي قصه گويي، مثنوي خواني، آموزش و روخواني قرآن و نهج البلاغه براي كودكان
 • ترغيب مراجعه كنندگان به عضويت در شبكه كتابخوانان حرفه اي
 • پيشنهاد برگزاري جلسات سير مطالعاتي در كتابخانه
 • اختصاص جايگاه مخصوص براي نمايش كتاب هاي مرتبط با موضوع دهه فجر در كتابخانه
 • ايجاد بخش زنجان شناسي همراه با معرفي صنايع دستي و آثار باستاني استان زنجان در كتابخانه
 • برگزاري نمايشگاه كتاب در كتابخانه در هفته كتاب
 • تعامل با ناشران، مراكز فرهنگي ( مركز تربيت معلم زنجان، آموزش و پرورش ناحيه 2، مدارس) و دارالقرآن استان زنجان
 • انجام بازديدهاي ماهانه از كتابخانه هاي استان زنجان. تعامل با فرهنگسراي امام خميني در راستاي اشاعه فرهنگ كتابخواني
 • برگزاري نمايشگاه اوقات فراغت با همكاري اداره شهرستان فرهنگ و ارشاد اسلامي
 • رو خواني قرآن با استفاده از همكاران بخش كانون مساجد و همكاران كتابخانه در بخش آرشيو كتابخانه

وبلاگ :http://libfarhangsara.blogfa.com      

     

      

 

 

 
    
    
    
     
      
     
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما