صفحه اصليتصوير هاکتابخانه عمومی فرهنگمنو اشيا افقيورود كاربران
کتابخانه عمومی فرهنگ
 
كتابخانه عمومي فرهنگ

كتابخانه‌ عمومي فرهنگ، واقع در كوي‌فرهنگ شهر زنجان، در شهريور سال 1385همزمان با هفته‌ي دولت افتتاح گرديد و از تاريخ 1385/6/11 شروع به كار كرد.   كتاب خانه ي مذكور در شهركي واقع شده كه فرهنگيان عزيز در اين منطقه ساكن هستند و با شهرك اسلام آباد، الهيه، كوي خرداد، ثمين، غرب و جانبازان هم جوار است. كتابخانه عمومي فرهنگ منطقه‌اي را تحت پوشش قرار داده است كه داراي 9 باب مدرسه‌ي ابتدايي، 5 باب مدرسه‌ي راهنمايي، 6 باب دبيرستان و دانشگاه علمي كاربردي است و مركز آموزش و پژوهش وابسته به استانداري در اين منطقه واقع شده است. اين كتاب‌خانه داراي 2002 متر مربع مساحت و 977متر مربع زيربنا بوده، داراي نمازخانه‌ي خواهران و برادران به صورت مجزا است. دو سالن مطالعه‌ي خواهران و برادران با ظرفيت 240 نفر به صورت هم زمان در حال فعاليت است.
مشخصات كتابخانه:
تعداد اعضاي فعال خواهران1453 نفر و تعداد اعضاي فعال برادران 1259 نفر است و اين در حالي است كه تعداد مراجعين خواهران در ماه 21256 نفر و تعداد مراجعين برادران در ماه 2129 نفر برآورد مي شود. كتاب خانه فوق الذكر داراي تعداد 18000 نسخه كتاب ثبت شده است.
بخش دفاع مقدس، نشريات، خدمات اينترنتي، تازه هاي كتاب، محققين، عصر كتاب، كه شامل آرشيو كتاب هاي نقد شده توسط منتقدان زير نظر اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان زنجان است و همچنين بخش كتب درسي و بخش كودكان به صورت مجزا تفكيك گرديده است.

بخش دفاع مقدس
:
 بخش دفاع مقدس بزرگسالان كتاب‌خانه‌ي عمومي فرهنگ داراي 985 نسخه و 511 عنوان كتاب است.

بخش نشريات
:
بخش نشريات كتابخانه شامل 25 عنوان مجله در موضوعات مختلف و 11 عنوان روزنامه است.
بخش ديداري شنيداري:
بخش ديداري شنيداري كتابخانه عمومي فرهنگ با 1035 حلقه لوح فشرده و نرم افزارهاي آموزشي به صورت مجزا آماده ارائه خدمات است. 
بخش خدمات اينترنتـي و نمايه مقالات و نشريات:
بخش خدمات اينترنتي آماده ارائه هرگونه خدمات اينترنتي همچنين مجهز به نرم افزار نمايه مقالات و نشريات جهت ارائه مقالات به پژوهشگران است.
بخش تازه هاي كتاب:
تازه ترين كتاب هاي منتشر شده در اين بخش از كتابخانه موجود است
بخش مرجع:
از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، بخش مرجع داراي منابع پاسخگو به سوالات مراجعين است؛ كه استفاده از اين منابع در داخل سالن مطالعه امكان پذير است.
بخش عصر كتاب :
اداره كل كتاب‌خانه‌هاي عمومي استان زنجان اقدام به برگزاري جلسات نقد كتاب در حوزه‌هاي مختلف؛ كليات، فلسفه، علوم‌ سياسي، ادبيات، تاريخ و ادبيات كودك نموده است. كتاب هاي نقد شده در جلسات فوق الذكر در بخش عصر كتاب كتاب‌خانه‌ي عمومي فرهنگ آرشيو مي گردند و علاقمندان مي توانند از اين كتب استفاده نمايند.
بخش كودكان و نوجوانان:
 بخش كودكان و نوجوانان كتاب‌خانه‌ي عمومي فرهنگ داراي 5500 نسخه كتاب ثبت شده و 850 عضو كودك و نوجوان است.
بخش كودكان و نوجوانان به صورت مجزا؛ داراي فعاليت‌هايي نظير امانت كتاب، كتاب‌خواني، قصه‌گويي، نقاشي، نمايش عروسكي، نمايش خلاق، بازي‌هاي فكري، شاهنامه خواني، بررسي اشعار مولانا در قالب قصه و نظايرآن است و به صورت مستمر به فعاليت خود ادامه مي دهد.

برگزاري جشن روز جهاني كودك
:
كتابخانه عمومي فرهنگ با دعوت از كودكان و نوجوانان منطقه جشن با شكوهي را با برگزاي مسابقات مختلف ، طراحي چهره، قصه گويي، نمايش خلاق و برنامه هاي متعدد ديگر اجرا كرد.
جشن پيروزي انقلاب
:
كتابخانه عمومي فرهنگ با دعوت از كودكان و نوجوانان منطقه جشن با شكوهي را به مناسبت سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي همراه با برنامه هاي نمايش خلاق، قصه گويي و ... بر پا كرد.
جشن ورود كلاس اولي ها به دبستان :
كتابخانه عمومي فرهنگ با اهداي كارت عضويت رايگان به كلاس اولي ها ورود آنان را به اولين پله نردبان علم و ادب تبريك گفت.
طرح اهداي كتاب :
كتاب‌خانه‌ي عمومي فرهنگ آماده است تا كتاب‌هاي اهدايي شما را دريافت كند و آنها را به قفسه‌ي كتابخانه بيافزايد.
طرح هاي پذيرفته شده :
بروشور« نقش كتابخانه ها در فرآيند پژوهش » و « راهنماي استفاده از رايانه ويژه مراجعه كنندگان كتابخانه هاي عمومي» ازجمله طرح هاي پذيرفته شده در سطح استان بوده است.
طرح كتاب من :
در صورتي كه كتاب هاي درخواستي خود را در كتاب خانه نيافتيد، مي توانيد با پر كردن فرم درخواست كتاب من و وارد شدن به اين سامانه در كوتاهترين زمان ممكن به كتاب مورد نظر خود برسيد
ديگر بخشها:
بخش محققين
قرآن و نهج البلاغـه
قصه گويي، شاهنامه خواني، مثنوي خواني
نقاشي
بازي فكري
مدارك لازم جهت عضويت
-1 يك قطعه عكس
2- اصل و كپي فيش تلفن منزل
3- كارت شناسايي معتبر
4- مبلغ 50000 ريال
مبلغ عضويت براي دانش آموزان و دانشجويان 20.000 ريال است.
عضويت خانواده هاي محترم شهدا ، جانبازان و ازادگان ، همچنين خانواده هاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد امام خميني، اعضاي فعال بسيج و خردسالان عزيز رايگان است.
ساعت كاري كتابخانه
كتابخانه همه روزه (به غير از تعطيلات رسمي) از ساعت 30/7 صبح تا 30/ عصر آماده ارائهخدمات به مراجعين محترم است.
خانه كتابدار:
  كتابخانه عمومي فرهنگ مجهز به خانه ي كتابدار بوده، افتخار اين را دارد كه پذيراي  كليه ي همكاران محترم در سراسر ايران است.


آدرس : زنجان. كوي فرهنگ- نرسيده به ميدان گلها- كتابخانه عمومي فرهنگ- شماره تلفن 02415268858


وبلاگ:  www.ketabkhanefarhang.blogfa.com 
 

 تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما