صفحه اصليتصوير هاکتابخانه عمومی روزبه منو اشيا افقيورود كاربران
کتابخانه عمومی روزبه
 
كتابخانه عمومي استاد روزبه


كتابخانه عمومي استاد روزبه با مساحت 2000 متر مربع و زير بناي 924 متر مربع در سال 1377 تاسيس شد  و به تدريج گسترش يافت. كتابخانه در ابتدا به وسيله اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اداره
مي‌شد اما از اوايل سال 1383 همزمان با  تصويب قانون تاسيس و نحوه ي اداره يكتابخانه هاي عمومي كشور همانند ساير كتابخانه‌هاي عمومي زير نظر مديريت اموركتابخانه هاي عمومي زنجان فعاليت مي نمايد. 

منابع كتابخانه:
مجموعه منابع كتابخانه شامل 18400 نسخه كتاب است كه  به صورت باز در مخزن اصلي، نگهداري و سرويس‌دهي مي‌شود. كتب موجود در كتابخانه عمومي روزبه  عمدتا به زبان فارسي و تعداد اندكي نيز به زبان هاي تركي، انگليسي  و عربي است.  

بخش امانت:
پويايي هر كتابخانه مستلزم ارايه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتي جايگاه و كارآمدي هر كتابخانه نزد كاربران، با ارايه خدمات آن شناخته مي‌شود. تمام فعاليتهاي كتابخانه (گزينش ، فراهم آوري، سازماندهي و دسترسي پذير كردن منابع) در جهت ارايه خدمات به استفاده كنندگان كتابخانه است و بيشترين تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت كتابخانه نيز با استفاده از نرم افزار نمايه امكان استفاده از منابع موجود و همچنين جستجو از طريق عنوان، سرشناسه ، موضوع و ساير مشخصات كتابشناختي به مراجعان ارايه خدمت مي‌كند. هر عضو مي تواند تعداد پنج نسخه كتاب در هر نوبت به مدت 15 روز امانت بگيرد و اين مدت قابل تمديد است.

بخش كودكان :
بخش كودك كتابخانه روزبه  داراي 3000 عنوان كتاب
 مي باشد كه مختص كودكان است و به صورت مجزا در
مخزن كتابخانه به صورت باز  نگهداري مي شود.
بخش ديداري – شنيداري:
به دليل اهميت مواد ديداري و شنيداري و تقاضاي روز افزون براي استفاده از اين مواد، اين كتابخانه نيز اقدام به ايجاد آرشيو ديداري- شنيداري نموده است. اين  منابع شامل مواد آموزشي، نرم افزار هاي قرآني،  فيلم هاي آموزنده و سرگرمي است. اين كتابخانه هم اكنون داراي بيش از ۱۴۰۰ عنوان لوح فشرده  قابل امانت است و برنامه ريزي هايي جهت گسترش آن صورت گرفته است .

بخش مرجع:
از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، كتابخانه‌ها هميشه سعي در نيل به اين هدف به شيوه‌هاي گوناگون و بهينه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه عمومي  نيز به صورت مخزن باز در اختيار اعضا و مراجعان مي‌باشد.
بخش نشريات :
در اين بخش،  نشريات رسيده به كتابخانه پس از ثبت در معرض ديد و استفاده مراجعين قرار مي گيرد. اين كتابخانه اشتراك 51 عنوان نشريه و روزنامه را دارا مي باشد.
خدمات اطلاع رساني :
با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و نياز مراجعان به اطلاعات روز آمد، ديگر تنها با اتكا به منابع سنتي نمي توان همه نياز هاي مراجعان را برآورده كرد از اين رو لازم است كه كتابخانه ها به منابع  الكترونيكي مجهز شوند. در اين راستا كتابخانه عمومي استاد روزبه نيز اقدام به گسترش منابع  و تجهيزات الكترونيكي نموده است. خدمات جستجو و ارائه اطلاعات از طريق نمايه نشريات كشور و اينترنت در اين كتابخانه امكان پذير است .

سالن هاي مطالعه :
كتابخانه داراي دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران با مجموع ظرفيت 229 نفر است و در ساعات كاري كتابخانه قابل استفاده اعضا مي باشد.
كتابخانه انديشه سپيد روشندلان :
كتابخانه انديشه سپيد روشندلان كه در سال 1387 افتتاح گرديد، تنها كتابخانه ويژه نابينايان و كم بينايان استان است و داراي تجهيزات ويژه از جمله چاپگر بريل، برجسته نگار، بهديد و... مي باشد. مجموعه اوليه كتابخانه شامل 548 عنوان كتاب بريل، 2231 نوار كاست و 68حلقه لوح فشرده و ۵۰۰۰ كتاب در قالب فايل صوتي مي باشد كه در حال گسترش است

اعضاء وشرايط عضويت:
كتابخانه عمومي روزبه هم اكنون داراي ۱۶۰۰ عضو فعال مي‌باشد كه با ارايه مدارك و پر كردن فرم مخصوص، به عضويت  كتابخانه درآمده‌اند.
1)يك قطعه عكس
2)اصل يا كپي فيش تلفن منزل
3)پر كردن فرم عضويت
4)مبلغ ۵۰۰۰۰ ريال (دانش آموزان و دانشجويان ۲۰۰۰۰ ريال)
خانواده هاي محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنين خانواده هاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد امام خميني و بازنشستگان دولت به صورت رايگان عضو مي شوند.


تعهدات اعضاي كتابخانه:
اعضاء كتابخانه موظف به رعايت اصول مندرج در برگ تعهدنامه مي‌باشند كه عبارتند از؛
1) خودداري از هرگونه دستكاري و علامت‌گذاري در متن يا حاشيه كتاب و ساير منابع كتابخانه ؛
2) استرداد يا تمديد مهلت كتب در موعد مقرر( حداكثر 15 روز براي 3 مدرك كه اين مدت براي يك بار قابل تمديد است)؛افرادي كه بيش از 3 بار تاخير در عودت منابع كتابخانه داشته باشند از عضويت كتابخانه حذف مي‌گردند.
3) در صورت مفقود شدن و يا بروز صدمه به كتاب يا مجلات؛ عضو موظف به خريد، تهيه يا پرداخت قيمت كتاب يا مجلات مي‌باشد.
4) كوشش در حفظ و نگهداري كتب و منابع كتابخانه‌اي؛
5) كتب مرجع فقط در قرائت‌خانه كتابخانه قابل مطالعه و استفاده مي‌باشد.
ساعات كاري:
 كتابخانه همه روزه(به جز روز هاي تعطيل) از ساعت 7:30 صبح تا 7:30 عصر آماده ارائه خدمات به مراجعان مي باشد.

آدرس : زنجان- بزرگراه 22 بهمن – ميدان روزبه- كتابخانه عمومي استاد رضا روزبه تلفن

 
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما