صفحه اصليتصوير هامتون عموميمنو اشيا افقيورود كاربران
كتابخانه عمومي محمدرضا روحاني گيلوان
كتابخانه عمومي محمدرضا روحاني گيلوان با مساحت 750 متر مربع و زير بناي 54/254 متر مربع دربهمن سال 1375 تاسيس شد ه است . كتابخانه در ابتدا به وسيله اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اداره مي‌شد اما از اوايل سال 1383 همزمان با تصويب قانون تاسيس و نحوه ي اداره كتابخانه هاي عمومي كشور همانند ساير كتابخانه‌هاي عمومي زير نظر مديريت اموركتابخانه هاي عمومي زنجان فعاليت مي نمايد.


منابع كتابخانه:
مجموعه منابع كتابخانه شامل 15000 نسخه كتاب است كه به صورت باز در مخزن اصلي، نگهداري و سرويس‌دهي مي‌شود. كتب موجود در كتابخانه عمومي محمدرضا روحاني گيلوان عمدتا به زبان فارسي و تعداد اندكي نيز به زبان هاي تركي، انگليسي و عربي است.


بخش امانت:
پويايي هر كتابخانه مستلزم ارايه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتي جايگاه و كارآمدي هر كتابخانه نزد كاربران، با ارايه خدمات آن شناخته مي‌شود. تمام فعاليتهاي كتابخانه (گزينش ، فراهم آوري، سازماندهي و دسترسي پذير كردن منابع) در جهت ارايه خدمات به استفاده كنندگان كتابخانه است و بيشترين تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت كتابخانه نيز با استفاده از نرم افزار نمايه امكان استفاده از منابع موجود و همچنين جستجو از طريق عنوان، سرشناسه ، موضوع و ساير مشخصات كتابشناختي به مراجعان ارايه خدمت مي‌كند. هر عضو مي تواند تعداد پنج نسخه كتاب در هر نوبت به مدت 15 روز امانت بگيرد و اين مدت قابل تمديد است.
بخش كودكان :
كتابخانه محمدرضا روحاني گيلوان داراي بخش مجزا ويژه كودكان مي باشدكه مناسب حال كودكان تزيين شده است بخش كودك داراي 2000 نسخه كتاب مي باشد كه مختص كودكان است به صورت باز نگهداري مي شود. همچنين بخش كودك مجهز به تلويزيون ودستگاه سي دي جهت استفاده كودكان مي باشد .


بخش ديداري – شنيداري:
به دليل اهميت مواد ديداري و شنيداري و تقاضاي روز افزون براي استفاده از اين مواد، اين كتابخانه نيز اقدام به ايجاد آرشيو ديداري- شنيداري نموده است. اين منابع شامل مواد آموزشي، نرم افزار هاي قرآني، فيلم هاي آموزنده و سرگرمي است. اين كتابخانه هم اكنون داراي بيش از 385 عنوان لوح فشرده قابل امانت است و برنامه ريزي هايي جهت گسترش آن صورت گرفته است .
بخش مرجع:
از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، كتابخانه‌ها هميشه سعي در نيل به اين هدف به شيوه‌هاي گوناگون و بهينه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه عمومي نيز در كنار مخزن كتاب در قفسه هاي مجزا به صورت مخزن باز در اختيار اعضا و مراجعان مي‌باشد.
بخش نشريات :
در اين بخش، نشريات رسيده به كتابخانه پس از ثبت در معرض ديد و استفاده مراجعين در سالن مطالعه قرار مي گيرد. اين كتابخانه اشتراك 43 عنوان نشريه و روزنامه را دارا مي باشد.
سالن هاي مطالعه :
كتابخانه داراي دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران هست و در ساعات كاري كتابخانه قابل استفاده اعضا مي باشد.


نماز خانه :
كتابخانه براي رفاه حال اعضا و مراجعين محترم اقدام به ايجاد نماز خانه مستقل در كنار مجموعه نموده است.
كانون ادبي فانوس:
در سال 1389 كانون ادبي فانوس با عضو گيري از علاقمندان و صاحبان قلم در كتابخانه عمومي محمد رضا روحاني تاسيس نموده است . جلسات كانون هفتگي ودر عصر روزهاي دوشنبه و سه شنبه بر گزار مي گردد. شركت براي عموم آزاد مي باشد .
آدرس وبلاگ كانون :
http://www.fanoosegilvan.blogfa.com /
اعضاء وشرايط عضويت:
كتابخانه عمومي محمد رضا روحاني هم اكنون داراي 500 عضو فعال مي‌باشد كه با ارايه مدارك و پر كردن فرم مخصوص، به عضويت كتابخانه درآمده‌اند.
شرايط و مدارك مورد نياز جهت عضويت به شرح زير مي باشد:
1)يك قطعه عكس4*3
2)اصل يا كپي فيش تلفن منزل
3)پر كردن فرم عضويت
4)افراد عادي مبلغ 15000 ريال و دانش آموزان و دانشجويان 5000 ريال
خانواده هاي محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنين خانواده هاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد امام خميني و بازنشستگان دولت به صورت رايگان عضو مي شوند.
*مبلغ 5000ريال نيز براي صدور كارت از كليه اعضا دريافت مي گردد.
ساعات كاري:
كتابخانه همه روزه(به جز روز هاي تعطيل) صبح ها از ساعت 8:30 تا 12:30 و عصرها در نيمه اول سال از ساعت 15:30 تا 19 و نيمه دوم سال از ساعت 14 تا 17 آماده ارائه خدمات به مراجعان مي باشد.
آدرس وبلاگ:
آدرس :
زنجان – طارم – گيلوان - بلوار امام خميني – كتابخانه عمومي محمد رضا روحاني - تلفن : 32843494 -024
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما