بيشتر
1
در انجمن کتابخانه های عموی شهرستان خدابنده تاکید شد؛ ضرورت حمایت از برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و فرماندار شهرستان و سایر اعضا برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده در سال 97 در محل فرمانداری خدابنده و با حضور امیرعلی نیکبخش مدیرکل کتابخانه های عمومی، حمید میرزایی فرد فرماندار شهرستان خدابنده و رییس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان، سیدمهدی موسوی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و سایر اعضای انجمن 9تیرماه برگزار گردید.
 
در این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی با اشاره به آمار اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی، نسبت به میانگین کشوری گفت: 8 درصد جمعیت استان زنجان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که این میزان نسبت به میانگین کشوری در وضعیت مطلوبی  است.
ایشان ادامه داد: البته کتابخانه های عمومی نسبت به افق 1404 در برخی شاخص ها فاصله دارد و امسال به مدد الهی تلاش خواهیم نمود با برنامه ریزی منسجم و هدفمندتر در کنار افزایش 10 درصدی اعضا و منابع کتابخانه ها، 20 درصد نیز به آمار امانتی کتابخانه های عمومی اضافه کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی با بیان اینکه بودجه اختصاصی به کتابخانه های عمومی از سه محل: درآمد های جاری، تملک دارایی های استان و نیم درصد واریزی شهرداری ها تامین می شود، افزود: در سال گذشته 8 میلیارد و 357 میلیون ریال به این نهاد اختصاص یافت که خوشبختانه 90 درصد آن محقق گردید و 12 میلیارد و 608 میلیون ریال نیز برای سال جاری پیش بینی شده است  که امیدواریم با تحقق کامل آن به اهداف خود نزدیکتر شویم.

نیکبخش تصریح کرد: با توجه به پراکندگی جمعیت و گستردگی جغرافیایی شهرستان خدابنده، همکاری خیرین و سازمانها با اداره کتابخانه های عمومی در راستای ایجاد کتابخانه های خیرساز و مشارکتی می تواند در جبران کمبود فضای کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان موثر باشد.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاههای فرهنگی در جامعه تنها برای امانت کتاب نیستند و در حال حاضر برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله: کلاس های قرآن، نقاشی، نشست قصه گویی برای کودکان و مادران، نشست‌های کتاب‌خوان ،مهارتهای زندگی و کشاورزی و انواع مسابقات فرهنگی و کتابخوانی در کتابخانه ها برگزار می‌گردد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی همچنین تاکید کرد: از جمله برنامه های فرهنگی که با استقبال خوب اعضا در سال گذشته همراه شد جشنواره کتابخوانی رضوی بود که تعداد 732 هزار نفر شرکت کننده در سطح کشوری و 32 هزار نفر شرکت کننده استانی داشت که امسال نیز با عنایت امام رضا(ع) هشتمین دوره آن در حال برگزاری است.
ایشان ضمن تبیین هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، خواستار مشارکت و همیاری کلیه دستگاه های اجرایی در برگزاری باشکوه جشنواره مذکور شد.
حمید میرزایی فرماندار شهرستان خدابنده نیز در این جلسه ضمن اشاره به اعتبارات پیش بینی شده برای کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده در سال 97، اعتبار تخصیصی را 960 میلیون تومان اعلام نمود که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی در ادامه بیان داشت: روش سنتی مدیریت کتابخانه ای جوابگوی نیازهای نوین اطلاعاتی نیست و باید برای جذب و نگهداری مخاطبین از روشهای نوین استفاده نمود. اگر همه نسبت به ترویج فرهنگ کتابخوانی احساس مسئولیت داشته باشیم می توانیم شاهد پیشرفت استان و افزایش سطح فرهنگ عمومی باشیم چراکه افزایش افراد کتابخوان و اهل مطالعه موجب کاهش آسیب ها و ناهنجاری های فردی و اجتماعی خواهد شد.
ایشان در ادامه با اشاره به شروع فصل تابستان، برنامه ریزی برای اوقات فراغت دانش آموزان را بسیار مهم دانست و افزود: بسیاری از مشکلات و آسیبها در این فصل بدلیل بیکاری پیش می آید و سه ماه تابستان بازه زمانی مناسبی است برای جذب خانواده ها است تا با مشارکت در برنامه ها و فعالیت های کتابخانه های عمومی، با این محیط محیط فعال فرهنگی آشنا شوند.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده گفت: هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف ترویج فرهنگ رضوی و ارتقای آگاهی عمومی از سیره ائمه اطهار علیهم السلام خصوصا امام رضا(ع) در حال برگزاری است و تا پایان تیر ماه سال جاری در دو بخش مکتوب و الکترونیکی برای تمامی گروههای سنی امکان شرکت فراهم است. وی همچنین خواستار اخذ مجوز افتتاح کتابخانه خیری روستای نظر قلی با توجه به درخواست خیر از طرف اداره کل شد.


 
تعداد بازديد اين صفحه: 101